۱۳۹۶/۳/۱۵ دوشنبه
(0)
(0)
گزارشی از کنسرت گروه "رادها" به روایت غلامعلی پورعطایی
گزارشی از کنسرت گروه
گزارشی از کنسرت گروه "رادها" به روایت غلامعلی پورعطایی؛
شب مرگم دوتارم را بیارید
 
موسیقی ما - کنسرت گروه "کوبه ای رادها" به سرپرستی "مرتضی یگانه راد" و روایت "استاد غلامعلی پور عطایی" پنجشنبه شب در میان استقبال علاقه مندان در تالار وحدت برگزار شد.این کنسرت در دوبخش برگزار شد، که در بخش نخست محوریت کار با سازهای ملودی و نوازندگی و خوانندگی استاد غلامعلی پور عطایی بود و بخش دوم نیز اساسی بر سازهای کوبه ای و همخوانی داشت.

** بخش نخست:
بخش نخست کنسرت گروه رادها و استاد پورعطایی به همراهی سه ساز کوبه ای به نوازندگی مرتضی یگانه راد (تنبک)، مجید یگانه راد (تنبک و سازهای کوبه ای) و مهدی عیوقی (دف و سازهای کوبه ای) به همراه مرتضی الهی نیا (رباب)، استاد غلامعلی پور عطایی (دوتار و آواز) و هادی پورعطایی (دوتار و آواز) با قطعه چکاوک آغاز شد.
پس از آن نیز قطعه "دور مشو" که مقام خوانی و آواز خوانی پورعطایی بود توسط این هنرمند موسیقی نواحی، برگزار شد.
صدای پور عطایی هنوز اسطیری و پابرجاست، خواننده نوایی آوازها را باقدرت و تکنیک و توانایی خاص خودش می خواند. قطعات دیگری نیز چون "کریما"، "گل سرخ"، "ای دلبر رعنای من"، "گل افروز"، "محلی پشتو" و "نوایی" نواخته و خوانده شدند.
در کنار ساز و آواز دلنیشین پیشکسوتان موسیقی شرق و جنوب خراسان، مرتضی الهی نیا نیز با ساز رباب (سیستانی - افغانی) که صدای کاملا طبیعی داشت، نغمه هایی را اجرا کرد که مورد استقبال قرار گرفت.
هادی پورعطایی نیز چند قطعه را نواخت که برخی از آنها به همراهی رباب انجام شد و شعر معروف پورعطایی که در بندی از آن می گوید "‌شب مرگم دوتارم را بیارید" را به همخوانی و آواز اجرا کردند.
اجرای دونوازی تنبک و سه نوازی سازهای کوبه ای در ریتم های مختلف نیز توسط نوازندگان اجرا شد که مورد توجه و استقبال علاقه مندان قرار گرفت.
در هنگام آوازخوانی استاد پورعطایی سه ساز کوبه ای حاضر، او را در فضا سازی و نواختن برخی از ریتم ها همراهی می‌کردند. مرتضی یگانه راد تلاش کرده بود که با نزدیک شدن به حال و هوای موسیقی خراسان و شیوه نوازندگی پورعطایی او را به همراه دو ساز دیگر همراهی کند و رنگ آمیزی و صدا دهی جدیدتری را در کنار مقام خوانی و بداهه خوانی موسیقی خراسانی بوجود بیاورد.

** بخش دوم کنسرت:‌
محوریت این بخش بیشتر با اجرای سازهای کوبه ای به همراه همخوانی بود و قطعاتی چون: "طبال"، "شکوه"، "بیایید"، "ضربی"، "هیچ مگو"، و " جرس" اجرا شد که برخی از آنها به همراهی کلام بود.
در این میان قطعه "هیچ مگو" با شعری از مولانا که بصورت همخوانی و همراهی سازهای کوبه ای انجام شد، بسیار مورد استقبال قرار گرفت و اجرای این قطعه نشان از تلاش و تمرین زیاد گروه رادها داشت.
پس از اجرای قطعه جرس به عنوان قطعه پایانی بخش دوم در میان تشویق و استقبال علاقه مندان، استاد پورعطایی بار دیگر روی سن آمد و قطعه "دور مشو" را به همراهی اعضای کامل گروه رادها دوباره اجرا کرد و در این میان نیز گروه "رادها" آواز و ساز پورعطایی با تنظیم خاص کوبه ای همراهی کردند.
در پایان بخش دوم این کنسرت حاضران در سالن با درخواست از پورعطایی برای اجرای دوباره آهنگ معروف "نوایی" در برخی از لحظات او را در خواندن و نواختن نوایی همراهی کردند.
در این کنسرت هنرمندانی چون: غلامعلی پورعطایی (دوتار و راوی)، مرتضی یگانه‌راد، مجید یگانه‌راد، مهدی عیوقی، مهدی طالقانی، رامین ولی، مهدی محتشم، محمد طالقانی، شبنم عباسی، سوگند عباسی، سارا اوستی، سمیرا مهرافشا، آیسان ملک‌نژاد (سازهای کوبه‌ای)، سیدمرتضی الهی‌نیا (رباب)، هادی پورعطایی (دو تار)، پردیس دهپور، علی اویسی (همخوان)حضور داشتند.استاد غلامعلی پورعطایی چهره ماندگار موسیقی در سال 84، استاد مسلم دو تار و آوازهای خطه تربت جام است. او در بیش از 18 فیلم داستانی و مجموعه تلویزیونی به عنوان نوازنده، خواننده و بازیگر ایفای نقش کرده است.
وی همچنین بیش از 50 ساعت کاست در زمینه موسیقی تربت جام با "دوتار" را ارائه کرده که آلبوم "رنج هستی" در زمینه بیدل خوانی برای اولین بار در ایران از سوی مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شده است. استاد پورعطایی، آفریینده قطعه به‌ یادماندنی"نوایی" است.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گروه موسیقی رادها Radha Music Band
radhamusicband@gmail.com
facebooktwiterinstagramtelegramaparatyouyougoogle
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.